Wycieczka do wodospadu El Limón, zwiedzanie, jak się dostać

Tagi , , , ,

Wizyta w Las Terrenas na Dominikanie nie byłaby kompletna bez zobaczenia pięknego wodospadu El Limón. Wybierz się na pieszą wędrówkę do tego pięknego miejsca, otoczonego bujną tropikalną przyrodą i weź kąpiel w jego orzeźwiających wodach. Gdzie znajduje się wodospad? Kiedy najlepiej zaplanować trekking? Jak dostać się do wodospadu? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Small waterfall of El Limon cascade, Dominican Republic
El Limon, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Matyas Rehak
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Gdzie znajduje się wodospad El Limón?

Wodospad El Limón nazywany jest na Dominikanie także jako Cascada Limón. Jest to imponujący wodospad, który uważany jest za jeden z najwyższych w Republice Dominikańskiej. Położony jest on w samym środku lasu tropikalnego, w północno-wschodniej części kraju na półwyspie Samana.

​Jak dostać się do wodospadu El Limón?

El Limón w Las Terrenas jest dość popularną atrakcją turystyczną. Wodospad ma wysokość około ~50 metrów i otoczony jest bujną, tropikalną roślinnością. Jest on także łatwo dostępny z Last Terrenas. Dojazd samochodem nie zajmuje więcej niż 30 minut. Polecamy wyjechać wcześnie rano, aby dotrzeć tam przed tłumami turystów. Wówczas mamy możliwość nacieszenia się jego widokiem i siłą.

Warto także wcześniej sprawdzić sobie trasę na Google Maps do miasteczka El Limón, z którego wyruszysz do wodospadów. Szlak pieszy do wodospadu ma około 1,5-2 km długości. Większość ludzi płaci za dostanie się do wodospadu na koniu, ale my polecamy przejść się pieszo. Trasa nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy zabrać wodę do plecaka i założyć wygodne obuwie trekkingowe. Spacer zajmuje około 35 – 45 minut, w zależności od ilości postojów na robienie zdjęć i odpoczynku. Na początku szlaku droga jest utwardzona i miejscami skalista, ale gdy zbliżysz się do wodospadu, pojawia się dość dużo błota. Po nie zbyt wymagającym spacerze możesz zanurzyć się w basenie pod wodospadem.

View of the waterfalls on the hike towards El Salto Del Limón in Samana, Dominican Republic.
El Salto Del Limón w Samana, Dominican Republic., licencja: shutterstock/By B Cruz

​Kiedy zaplanować wycieczkę do El Limón?

Podczas pory deszczowej, która trwa od maja do listopada na Dominikanie, szlaki są bardzo błotniste, śliskie i mokre. Jeśli planujesz pobyt w tym czasie to musisz założyć wygodne obuwie i być przygotowanym na deszcz. Jednak wysiłek, aby dotrzeć do wodospadu jest zdecydowanie tego wart.

​Trasa do wodospadu Salto El Limón

Piesza wędrówka szlakiem jest dość łatwa i wymaga wyłącznie podstawowego poziomu sprawności. Szlak ma około 2 km długości. Są odcinki bardziej wymagające, gdzie idzie dość stromo pod górę, ale są one krótkie. Widoki po drodze do wodospadu są niezwykle malownicze, z bujnymi wzgórzami i Oceanem Atlantyckim na horyzoncie. Większość szlaku jest zacieniona, na początku mija się pola uprawne kakaowca i kawowca. Kilka razy trzeba przejść przez rzekę, jednak nie jest ona zbyt głęboka. Warto ubrać antypoślizgowe buty, które mogą zamoknąć podczas wędrówki, zwłaszcza jeśli padał wcześniej deszcz podczas pory deszczowej.
Masz także możliwość wynajęcia konia, którym masz możliwość pokonania większość szlaku. Jednak ostatni etap i tak musisz pokonać pieszo, ponieważ jest ona zbyt stroma dla koni. Z pewnością jest to opcja dla wygodnych, jeśli łatwo się męczysz lub nie lubisz trekkingu. Osobiście jej nie polecamy.

​Ile czasu zajmuje trekking do wodospadu El Limón?

Zanim dotrzesz do wodospadu, będziesz miał możliwość podziwiania wspaniałych widoków na bujną dżunglę, z wodospadem ukrytym wśród drzew. W pobliżu znajdziesz także mały sklep, w którym możesz kupić przekąski i napoje, a także lokalne produkty, takie jak kakao i kawa. Możesz też spróbować tu tradycyjnego alkoholu Mamajuany. Mamajuana (Mama Juana) jest niezwykle popularnym na Dominikanie alkoholem, produkowanym ze zmieszania rumu, czerwonego wina, miodu, kory drzew i ziół. Według mieszkańców Dominikany alkohol ten ma właściwości lecznicze. Należy jednak uważać, aby nie wypić zbyt dużo i bezpiecznie wrócić do hotelu. Jeśli nie planujesz pływać to na zobaczenie wodospadu nie potrzeba więcej niż 20 minut.

waterfall el lemon in the jungle of the Dominican Republic
El Limón Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Dmitry Bruskov

​Pływanie w El Limón

Wodospad El Limon ma 50 metrów wysokości i jest kilka miejsc, z których można skoczyć (jedno ma 4,5 metra wysokości, a drugie około 9 metrów wysokości). Za ścianą wody znajdują się jaskinie. Woda ma idealną temperaturę, aby zrelaksować się po intensywnym spacerze. Naturalny basen, w którym  można się kąpać jest zacieniony przez wysokie drzewa. W zależności od opadów deszczu i pory roku, ilość wody wypływającej z wodospadu może nie być taka sama, ale zawsze będziesz mógł popływać w basenie. Na szczycie wodospadu płaci się 100 dominikańskich pesos za wstęp. Po dokonaniu płatności możesz udać się w dół po krętych schodach.

​Koszt wycieczki do wodospadu El Limón

Większość wycieczek, które obejmuje jazdę konną, opłatę za wstęp do wodospadu i lunch. Różnicę w cenie stanowi transport z Las Terrenas. Cena podstawowej wycieczki wynosi od 6 000 pesos dominikańskich (12 USD) do 32 500 pesos dominikańskich (65 USD) za osobę.

Co ważne, możesz spróbować negocjować niższą cenę jeśli podróżujesz w większej grupie przyjaciół oraz poza najwyższym sezonem. Wycieczka konna z lunchem i transportem z i do Las Terrenas są w cenie od 22 000 do nawet 35 000 pesos dominikańskich (45-70 USD) za osobę. W przypadku rezerwacji wycieczki online lub w luksusowym resorcie niestety nie będziesz miał możliwości negocjacji ceny. Możesz wynegocjować niższą cenę za osobę, umawiając się na wycieczkę osobiście w Las Terrenas.

​Zorganizowana wycieczka do Cascada Limón z Punta Cana

Jeśli spędzasz wakacje w Punta Cana i masz ochotę wybrać się do Cascada Limón masz możliwość udziału w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem. Nie musisz się wówczas martwić o dojazd, trasę i jedzenie. Taka wycieczka kosztuje około $170 za osobę i trwa około 11 godzin. Zazwyczaj oprócz zwiedzania wodospadu jest także jeszcze jedna atrakcja, bardzo często jest to rejs na wyspę Bacardi.

Jeśli wynajmujesz samochód to przed wejściem na szlak masz także możliwość zwiedzania w towarzystwie lokalnego przewodnika. Usługa przewodnika z wszystkimi opłatami kosztuje około $70 za osobę. Jest to ciekawa opcja jeśli chcesz uniknąć tłumów i w spokoju delektować się pięknym krajobrazem.

Caribbean city. Aerial view from drone. Travel destinations. Summer vacations. Bavaro. Punta Cana. Dominican Republic
Bavaro. Punta Cana. Dominican Republic, licencja: shutterstock/By photopixel

Przeczytaj więcej o wakacjach w Punta Cana:

Hotele Punta Cana – lista TOP rekomendowanych noclegów

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Punta Cana na Dominikanie

Wakacje w Punta Cana – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Kubie

Wycieczka do wodospadów Damajagua, zwiedzanie, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz