Czy na Jamajce jest drogo?

Tagi , , , , ,

Decydując się na wakacje w pełnym słońcu spoglądamy w pierwszej chwili na kraje śródziemnomorskie. Które cieszą się wśród Polaków największą popularnością. Jednak ci, którzy mają wizytę w co najmniej jednym z nich już za sobą z chęcią spróbowaliby czegoś nowego. Zwłaszcza jeśli prócz wylegiwania się na piaszczystej plaży chcieliby także zakosztować nieco egzotyki. Wartą rozważenia odpowiedzią na tę potrzebę jest Jamajka. Ile nas będzie kosztować taka karaibska przygoda? A więc – Czy na Jamajce jest drogo?

Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie.
Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie., licencja: shutterstock/By Lucky-photographer
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jamajka – co warto o niej wiedzieć?

Jamajka to wyspa i państwo położone na Morzy Karaibskim w pobliżu Kuby oraz Haiti. W kulturze masowej kojarzymy ją przede wszystkim z rastafarianizmem, reggae i Bobem Marleyem. Ale również z rumem i piratami. Jej dawna stolica, Port Royal, to legendarna już stolica karaibskich piratów. Wszystkie te skojarzenia, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz egzotyczna kuchnia sprawiają, że Jamajka cieszy się rosnącym zainteresowaniem jako cel wakacyjnych podróży. 

Wypoczynek na Jamajce to nie tylko słoneczne, karaibskie plaże. Ale także piętrzące się na wyspie Góry Błękitne, w które bezwzględnie powinien wybrać się każdy miłośnik aktywnego wypoczynku. Warto zwiedzić także muzeum Boba Marleya, w którym kupimy pamiątki po legendarnym artyście. A nawet kawę sygnowaną jego nazwiskiem, której sprzedaż zapoczątkował jeden z synów Marleya, każdą jej mieszankę nazywając tytułem jednej z piosenek swojego ojca. Koniecznie trzeba zajrzeć do Port Royal, dawnej stolicy. Która od czasu trzęsienia ziemi w końcu XVII wieku aż do dziś pozostaje jedynie niewielką wioską, jednak wciąż można zwiedzić jej dawne zabudowania. Interesującą propozycją może być także wizyta na plantacji kawy lub u jednego z lokalnych producentów rumu, gdzie nie tylko będziemy mogli zapoznać się z procesem powstawania i historią, ale także zaopatrzyć się w te wyroby na miejscu.

Rafting na Białej Rzece w St Ann na Jamajce.
Rafting na Białej Rzece w St Ann na Jamajce., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Jamajka – co trzeba wiedzieć o pieniądzach?

Walutą na wyspie jest dolar jamajski, chociaż zwykle zapłacimy również dolarami amerykańskimi. Bez większego problemu użyjemy również kart płatniczych, a także bez większych trudności znajdziemy bankomat. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach lub kantorach, gdzie możemy liczyć na najkorzystniejszy kurs wymiany, nieco gorzej wyjdziemy na zakupie dolara jamajskiego w hotelu, nie poleca się natomiast wymiany bezpośrednio na lotnisku. Przed wylotem z wyspy należy wymienić lokalną walutę, ponieważ jej wywożenie jest zabronione. 

Będąc na Jamajce należy mieć na uwadze, że za wiele usług oczekuje się napiwków i należy być na to przygotowanym. Wyjątkiem będzie opcja all-inclusive, gdzie koszt obsługi jest już wliczony w cenę, wobec czego napiwków się nie wręcza. Jamajka to kraj o dość wysokim poziomie przestępczości a turysta zawsze jest dobrym celem, dlatego zaleca się ostrożność – nie należy nosić cennych przedmiotów (np. zegarków) na widoku, podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o pieniądze. Raczej odradza się samodzielne poruszanie się po zmroku lub zapuszczanie się do biedniejszych dzielnic. Nie oznacza to, że nasze wakacje przesiedzimy zamknięci w hotelu. Oczywiście można i warto skorzystać z wielu dostępnych atrakcji turystycznych dostępnych w kraju – zaleca się natomiast zastosowanie pewnych środków bezpieczeństwa, aby uniknąć nieprzyjemności. Wycieczki na Jamajkę mogą być bezpieczne. Zwłaszcza, jeśli trzymamy się miejsc turystycznych, które zawsze obdarzone są wyższą uwagą policji. A nierzadko za bezpieczeństwo odpowiadają również prywatne firmy.

Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean
Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean, licencja: shutterstock/By Ryan Richter

Hotele na Jamajce – ile kosztują?

Zakwaterowanie to bez wątpienia największy wydatek jaki czeka nas na wyspie, jednak oferta dostępnych hoteli i apartamentów jest szeroka, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zależnie od standardu jaki wybierzemy szacunkowy koszt może wynosić od ok. 150 zł za dzień w hostelu do ok. 500 zł za dzień w dobrym hotelu. Oczywiście rozwiązania bardziej luksusowe mogą wynieść wielokrotność tej kwoty, jeśli jednak się decydujemy na noclegi na Jamajce w najbardziej komfortowych warunkach, to raczej cena nie stanowi dla nas największego zmartwienia. 

Negril – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Ocho Rios – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Montego Bay – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Jamajka – restauracje i jedzenie

Będąc na wakacjach wolimy raczej korzystać z usług lokalnej restauracji niż gotować samemu – restauracje to nie tylko odpoczynek od uciążliwej czynności, ale także okazja do zapoznania się z lokalną kuchnią przygotowaną przez tych, którzy znają się na niej najlepiej. Jeśli jednak wynajęliśmy apartament wyposażony w kuchenkę, a lokalne potrawy nam się przejadły, być może zechcemy wrócić do znanych nam smaków przygotować coś samodzielnie. Tak czy inaczej musimy wydać pieniądze – z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Co warto zjeść na Jamajce? – smaki Jamajki (wyspykaraibskie.pl)

Jeśli chodzi o restaurację, to wszystko zależy od jej klasy. Zwykły, niedrogi obiad dla jednej osoby to wydatek, który nie powinien przekroczyć 20 zł, natomiast posiłek w lepszej klasy restauracji to cena kilkukrotnie wyższa. Znane na świecie sieci typu fast food również występują na Jamajce, ceny w nich są zbliżone do polskich. Należy mieć na uwadze, że koszty życia na wyspie są nieco droższe niż w Polsce (średnio ok. 1,3 razy wyższe), dlatego też trzeba się spodziewać nieco wyższych kosztów zakupów, jeśli zdecydujemy się na samodzielne gotowanie. Warto mieć na uwadze, że wiele produktów znanych nam z Europy jest tutaj mniej dostępnych i ceny będą odpowiednio to podkreślały.

Spicy Jamaican beef turnovers with mint garnish
Jedzenie na Jamajce licencja: shutterstock/By Ezume Images

Pamiątki i zwiedzanie

Wycieczki na Jamajkę to także zwiedzanie dostępnych atrakcji turystycznych. Przykładowo wizyta w muzeum Boba Marleya to koszt ok. 20-25 USD za bilet wstępu dla jednej osoby. W większości innych atrakcji dostępnych na wyspie należy się spodziewać podobnych kosztów za bilet wstępu. Oczywiście należy pamiętać o wszechobecnych napiwkach, których również tutaj można się spodziewać, gdy skorzystamy z usług przewodnika. 

Wycieczka w Góry Błękitne na Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

Jeśli zechcemy samodzielnie poruszać się po wyspie do wyboru będziemy mieli kilka opcji. Nie zaleca się samodzielnych podróży samochodem – wymagane będzie międzynarodowe prawo jazdy, ponadto na Jamajce obowiązuje ruch lewostronny, a lokalni kierowcy znani są z dość niebezpiecznej jazdy. Jeśli jednak zdecydujemy się na wynajem samochodu, należy liczyć się z kosztami w przedziale od co najmniej 250 zł za mały, ekonomiczny samochód, przez ok. 500 zł za samochód średniej klasy aż po ok. 1100 zł, jeśli zdecydujemy się na minivana.

Piękna czysta turkusowa woda w pobliżu skał i klifów w Negril Jamajce. Karaibska rajska wyspa i woda nad morzem z błękitnym niebem i ładnym światłem dziennym
Piękna czysta turkusowa woda w pobliżu skał i klifów w Negril Jamajce. Karaibska rajska wyspa i woda nad morzem z błękitnym niebem i ładnym światłem dziennym, licencja: shutterstock/By mbrand85

Transport

Alternatywą dla tych, którzy nie zdecydują się zmierzyć z jamajskich ruchem ulicznym będą taksówki oraz transport publiczny. W przypadku tych pierwszych należy się liczyć z wysokim kosztem. Oficjalnie to może być aż 2 USD za kilometr. W praktyce jednak często ustala się całą kwotę za przejazd przed rozpoczęciem podróży, a taksówkarze niekoniecznie są wyposażeni w taksometry. Oczywiście, można się targować. Podróż transportem zbiorowym to najtańsza opcja, zależnie od tras ceny mogą wahać się od 1-5 USD. Istnieje również sieć połączeń międzymiastowych, z których można skorzystać.

Zorganizowane wycieczki na Jamajkę oferowane przez biura podróży do koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowe koszty, jakie przyjdzie nam ponieść będąc już na wyspie nie wyglądają w tej skali przerażająco. W dodatku zbliżone są do cen znanych nam z Polski. Jak widać, istnieje możliwość zaoszczędzenia i wyboru bardziej ekonomicznych opcji. Dlatego przed wyjazdem warto zaplanować nasz budżet i dostosować go do możliwości portfela. 

Jamajka. Łodzie narodowe na Czarnej rzece.
Jamajka. Łodzie narodowe na Czarnej rzece., licencja: shutterstock/By KKulikov
Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych wodospadów na Jamajce

Kiedy jechać na Jamajkę?

Następny

Dodaj komentarz